Terület: 2494 m2 - Tervezés: 2014 - Tervező: Somorjai-Tamássy Zsolt, Fehér Anita - Anyagok: beton térkő, föld, növényzet - Növények: honos társulásalkotók kiegészítve a településen termesztett egzótákkal - Különlegesség: fenntarthatósági szempontok műszaki elemekbe integráltan összetett szimbólumrendszerben megjelenítve


A Zala megyei kis település példamutató környezettudatosságában. Ennek köszönhetően készítettük el a település testvértelepüléseinek, Marosszentgyörgynek és Oromhegyesnek dedikált park terveit a község keleti kapujában található – korábban MÁV rakodóterületként funkcionáló - területre. A fenntartható, Green City elvekre épülő közpark részben helyi erőből, települési összefogásból, részben pedig pályázatokból épülhet meg. A tervezési feladat kiterjedt a terület jelenlegi problémáinak orvoslására (adottságok, környezeti tényezők), a komplex települési igények kiszolgálására (szociális és kulturális vonatkozások) és az aktuális pályázatok előírásainak megfeleltetésére (finanszírozási lehetőségek, anyaghasználat).

A területen a vízkörforgás helyreállítása kiemelt jelentőséggel bírt, ezzel összefüggésben a természetes talajállapot helyreállítása szintén prioritást élvezett. További célok, és egyben e két cél elérésnek eszközei is: a növényzet fejlesztése, komplex fás társulás létrehozása, biomassza és biodiverzitás értékek növelése.

A humán-szociális igények a kisméretű alapterülethez mérten igen komplexek: a terület a település kapuja, a testvér-települések megjelenésének helyszíne (elnevezése is ennek köszönhető), Zala híres szülötteinek emléket állító Zalai Panteon befogadó helyszíne, kerékpáros és vasúti megállóhely, a helyi lakosok összefogásának eredménye, valamint közösségi és rekreációs terület és a környezettudatos nevelés eszköze.

A park összetett szimbólumrendszerét a fenntarthatósági műszaki megoldásokba kellett integrálnunk. A tervezett park kulturális vonatkozásai, erőteljes szimbolizmusa természetes tájépítészeti „anyagok” tolmácsolásában jelenik meg. Zalaszentgyörgy település nevét a Zala folyóról, és templomának védőszentjéről, Szent Györgyről kapta. Szent György egyike a leghíresebb katonai szenteknek, leginkább a sárkányt legyőző lovag képében ismert, mely küzdelem a park területén természetes anyagok (fa, föld) tudatosan integrált használata alapján válik kézzelfoghatóvá. A park egész területét átszövi a sárkánykígyó terepplasztika. Szent György a legenda szerint a sárkány felett aratott győzelmet, de a sárkány jelképrendszere sok helyütt elválaszthatatlanul összefonódik a kígyóéval. A teremtés a sárkány/kígyó elpusztításával ment végbe, és különböző mitológiák visszatérő motívuma a hős és a sárkány küzdelme. A park területét átszövő sárkánykígyót a fejére ültetetett 7 db tölgyfa (Szent György-tölgy) „győzi le”. A tölgyfa a nagyság, az erő, és fájának keménysége révén a halhatatlanság szimbóluma. A hetes szám a mítoszokban és egyéb világmagyarázatokban az egyik leggyakrabban előforduló numerikus szimbólum. A szimbólumrendszerben a sárkány egyrészt értelmezhető a gonosz, a sötétség, az ördög megjelenésekét, melyen az erős szilárd hit felülkerekedik. Másrészt értelmezhető az emberi lélek szintjén: a belső tudás megszerzése, a káoszon való felülemelkedés és megtisztulás, a fény és sötétség küzdelme. (Egymástól függetlenül több kultúrkörben is fellelhető a 7es szám ebben a minőségében, de nem kell messzire mennünk, elég akár a magyar népmesékre gondolnunk pl. életfa 7 ága, hetedhét ország, hétfejű sárkány, stb.) Önmagunk legyőzése 7 lépcsőfokon keresztül valósulhat meg, melynek megtétele után megnyílik az út Istenhez, magasabb tudatállapothoz. A parkban alkalmazott növény-szimbolika másik aspektusa a konkrét települések növény általi megjelenítése. A parkban a testvér-településekről származó növények ültetésére külön ágyás lett kijelölve, Zalaszentgyörgy települést pedig a község címerében is megjelenő cserfa jelképezi.

Összefoglalva a park a település kapuja, a testvér-települések növényeinek bemutató helyszíne, otthont ad a Zalai Panteonnak, vasúti és kerékpáros megállóhely, valamint közösségi és rekreációs terület és a környezettudatos nevelés eszköze. A parkban alkalmazott kertépítészeti eszközök integráltan jelennek meg, (pl.: települési növényzet – biológiailag aktív felület növelése, terepplasztika – vízvisszatartó elem, stb.) így a parkot összetett komplex műszaki elemek és egyben antropogén szimbólumok alkotják.

GREEN CITY MINŐSÍTÉS A TV-BEN